góry w okolicach Tbilisi

Szukasz całodziennego treku wiosną w okolicach Tbilisi? Przejdź się Pasmem Jalno z monasteru Norio do słynnej twierdzy Udżarma! Zalety tej propozycji to bliskość stolicy i lotniska, rewelacyjne widoki na Kaukaz Wielki, cenne zabytki oraz kontakt z przyrodą.  Również jesienią Pasmo Jalno ma sporo do zaoferowania. Trasę można podzielić na 2 dni, gdyż całkowita długość szlaku to prawie 25 km.

 

[table responsive=”yes”]
Start: klasztor Norio, 1160 m n.p.m.
Koniec:twierdza Udżarma (Udjarma Fortress), 840 m n.p.m.
Długość: 24,6 km 
Czas przejścia w obie strony:12,5 godziny
Rodzaj szlaku:tranzyt
Suma podejść:970 m
Suma zejść:1240 m
Najwyższy punkt:1874 m n.p.m.
Najniższy punkt:840 m n.p.m.
Optymalny sezon:kwiecień – październik
Stopień trudności:średniotrudny
[/table]

Pasmo Jalno kusiło mnie od 2002 r. W tym czasie zacząłem jeździć między miastami Rustawi a Tbilisi. Za każdym razem spoglądałem tęsknie na widoczny po północnej stronie klasycznie wyglądający grzbiet. Ładny, górski grzbiet, który wyrasta z równiny, zaś na stokach lasy a hale w górnych partiach. Po latach biernego podziwiania wreszcie zdecydowałem się poznać owe pasmo. Zrobiłem to niejako przy okazji “niegórskiego” wyjazdu off-roadowego z przyjaciółmi. Przyleciałem dzień wcześniej i… pobiłem “życiowy rekord” przemieszczenia się z pracy w Warszawie w góry. Dokładnie 6 godzin dzieliło mnie od biurka do murów klasztoru Norio (dojazd na lotnisko + formalności przed odlotem + lot + dojazd z lotniska na początek szlaku). Właśnie Jalno jest najbliższym od lotniska w Tbilisi grzbietem z typowymi halami i wspaniałymi panoramami Kaukazu. Oczywiście nikogo nie namawiam na tak ekspresowe tempo “podboju” górskich szlaków w Gruzji. Wprawdzie Pasmo Jalno to nie Kazbek, ale i tak wyrwałem na całodzienny wysiłek bez wcześniejszego przygotowania organizmu (niedospanie, raptowna zmiana wysokości, nieoptymalna dieta). No cóż, korzystam z możliwości, które daje moje ciało. Planując taki czy inny “wyczyn w górach” trzeba najpierw dobrze określić własne, aktualne możliwości.

Dojazd do monastyru Norio.

Żaden publiczny transport nie dociera do klasztoru, gdzie rozpoczyna się przejście. Najlepszą opcją jest wzięcie taksówki z Tbilisi, najlepiej z dworca busów,  przy stacji Isani. Cena nie powinna przekraczać 50 lari. Zanim wsiądziesz do taksówki rozpytaj o ewentualną marszrutkę do pobliskiej wioski Norio.

Wyjazd z Udżarmy

Znacznie lepiej wygląda kwestia powrotu z punktu końcowego na szlaku. Jeździ tędy część marszrutek relacji Telawi – Tbilisi. Ponadto droga jest na tyle ruchliwa, że masz spore szanse na złapanie stopa.

Trudności

Teren jest łatwy, więc trudności technicznych nie ma. W dwóch miejscach możesz mieć kłopot z orientacją (blisko wejścia na grań i przy znalezieniu ścieżki w lesie podczas schodzenia).

Najlepszy sezon

Szlak jest wolny od śniegu zasadniczo od początku kwietnia do początków grudnia. Jednak od połowy października mogą zdarzać się kilkudniowe epizody zimowe. Moim zdaniem najpiękniejsza pora na szlak Norio – Jalno- Udżarma to wrzesień.

Oznakowanie szlaku

Jest to kolejna moja autorska trasa a to oznacza brak technicznego przystosowania drogi do trekkingu. Natomiast na ostatnim kilometrze (asfaltowa droga) spotkasz tablice wskazujące lokalizację twierdzy Udżarma (Udjarma).

Atrakcje kulturowe

Jak wspomniałem już wyżej, przejście zaczyna się i kończy przy nielichych zabytkach.

Ops szlaku

 

 

 

Póki co zobacz na zdjęciach jak wygląda wiosenny trekking w okolicach Tbilisi, w Paśmie Jalno.

Ialno Ridge in Georgia

Pasmo Jalno widziane z okolic Dawidgaredża pojawia się w towarzystwie wulkanu Kazbek (po prawej stronie zdjęcia).

Norio Monastery

Monastyr Norio widziany z wieży Anton Martkopelis. Tak naprawdę trasa startuje spod murów pokaźnego kompleksu klasztorno-obronnego. Posadowiony jest na wychodni twardych piaskowców i składa się 8 obiektów. Warto poświęcić nawet godzinę na zwiedzanie, w tym wejście na basztę z rewelacyjnymi widokami na klasztor i Tbilisi.

szlak Norio - Jalno

W kwietniu, na pierwszych kilometrach droga za klasztorem nie rozpieszcza.

Trekking w kwietniu w Gruzji

Wędrówka po Paśmie Jalno, w miejscu wejścia na oś grzbietu. Piękny bukowy las, wąski grzbiet i mnóstwo kwiatów. Tak wygląda trekking w kwietniu.

góry w okolicach Tbilisi

Kiedy już jesteś na linii grzbietowej Pasma Jalno trekking staje się wyjątkowo przyjemny. Podejścia nie męczą a widoki cieszą oczy.

Tbilisi view

Tbilisi oglądane z Pasma Jalno – nietypowa perspektywa jak na obrazki ze stolicą Gruzji w roli głównej. Zwróć uwagę na góry widoczne powyżej miasta, na horyzoncie. To odległe G. Dżawacheckie sięgające 3000 m n.p.m.

Wielki Kaukaz i Masyw Czauchi

Tymczasem w przeciwnym kierunku można podziwiać Masyw Czauchi (Chaukhi). Również w tym przypadku mało kto ma okazję widzieć tę wielką atrakcję Gruzji. W środku zdjęcia zobaczysz sztuczne jezioro Sioni oraz miasteczko Tianeti. Pomiędzy mieściną a Czauchi rysują się dwa, wolne od śniegu (przynajmniej na południowych stokach) pasma. Pierwsze to G. Kartlijskie. Drugie to G. Gudamakarskie.

Warto spojrzeć się za siebie na zaliczone wierzchołki Pasma Jalno.

Warto spojrzeć się za siebie na zaliczone wierzchołki Pasma Jalno.

supra na grzbiecie

Gruzińska supra na wysokim poziomie? Czemu nie! Trekking trekkingiem, ale co poniektórzy wjeżdżają na grzbiet i biesiadują korzystając z trwałej “infrastruktury”.

wiosna w górach Gruzji

Uroki wiosennego trekkingu w Gruzji. W ostatnich dniach kwietnia na wysokości prawie 2000 m n.p.m. śniegu ani śladu, za to kwiatów zatrzęsienie.

hiking in georgia in spring

Kiedy zbliżasz się do najwyższych wierzchołków Pasma Jalno Twoim oczom ukazja się takie widoki.

Szczyty trekkingowe w Gruzji wiosną.

Podejście na najwyższy szczyt Pasma Jalno (1874 m n.p.m.) jest strome, ale krótkie i pozbawione jakichkolwiek trudności technicznych.

Udostępnij:
Napisane przez Krzysztof Dąbrowski
Krzysztof Dąbrowski