Kazbek - Mkinwarcweri - Mkinvartsveri in Georgia w Gruzji

Kazbek – lub jak mówią Gruzini Mkinwarcweri (Mkinvartsveri) – to bez wątpienia ikona Wielkiego Kaukazu. Imponująca wysokość, kształt piramidy i świetny dojazd sprawiły, że to właśnie on jest najczęściej fotografowanym kaukaskim szczytem. Co roku lądują w Internecie tysiące nowych zdjęć tego olbrzyma. Zdecydowana większość z nich powstaje między miasteczkiem Stepancminda a dawną stacją meteo. Właśnie na tej ścieżce jest największa w Gruzji gęstość turysty na metr bieżący górskiego szlaku. Na całe szczęście to wciąż są pustki jeśli spojrzeć z perspektywy lata w Tatrach.

Pięciotysięczny Mkinwarcweri jest górą wyjątkową. Potencjalni zdobywcy lgną do niego niczym pinezki do magnesu, a niekiedy bardziej jak ćmy do ognia. Jednak nie trzeba stawiać na nim swej stopy, aby docenić jego urodę i majestat. Prawdę mówiąc Kazbek towarzyszy mi podczas większości treków we Wschodniej Gruzji. Lubię to uczucie, kiedy pokonując nową trasę dostrzegam po raz pierwszy jego charakterystyczną sylwetkę. I nie ważne czy dzieli nas kilka, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów. Za każdym razem wygląda on inaczej, ale zawsze intrygująco. Raz widać go z innej strony. A to zmienia się otoczenie, w którym prezentuje się moi oczom. Innym razem to kwestia światła i pogody. Praktycznie nawet z jednego miejsca nigdy nie widzę takiego samego Kazbeka.

Chciałbym, abyś poznał różne twarze Mkinwarcweri, a on odwdzięczy Ci się oryginalnymi ujęciami. Zanim wyrusz na własne spotkania z Kazbekiem, najpierw daj się zabrać w krótką podróż ze mną od jego szczytu aż na krańce Gruzji. Jestem przekonany, że znajdziesz tu inspiracje dla siebie.

Kazbek – odległość do najwyższego wierzchołka: 0,0 km

West summit of Kazbek

Czy wiesz, że Kazbek posiada 2 bardzo wyraźne wierzchołki? Właśnie na tym zdjęciu złapałem zachodni wierzchołek (4945 m) stojąc na wschodnim, który jest najwyższy (5033 m lub 5047 m).

east summit kazbek

Widok na wschód najwyższego wierzchołka nie jest tak ciekawy. Przyczyną są dwa stopnie (niewyraźne wierzchołki).

 

Siodło między szczytami – odległość do najwyższego wierzchołka: 0,275 km

Kazbek pass

Widok na najwyższy (wschodni) szczyt z siodła między wierzchołkami.

 

Dolne Plateau: 1,4 km

Kazbek Plateau camp

Kazbek od zachodu. Z tej strony znają Kazbeka jedynie ci, którzy atakują szczyt. Pod zachodnim wierzchołkiem rozpościera się tzw. Dolne Plateau, na którym spaliśmy.

 

Lodowiec Gergeti: 1,7 km

Tymczasem Kazbek jest znakomicie widoczny z odległości dziesiątek a nawet setek kilometrów. Sprzyja temu fakt, że znacznie przewyższa szczyty w swoim sąsiedztwie.

Kazbek - Mkinwarcweri - Mkinvartsveri in Georgia w Gruzji

Południowo-zachodnie stoki Kazbeka, ujęte w czasie spaceru po Lodowcu Gergeti do Plateau.

Zdecydowana większość turystów kojarzy Kazbek jednoznacznie, tj. jako prawie idealną piramidę, która jest zwieńczona śnieżną, nieco zaokrągloną kopułą. Taki obraz rysuje się z miasta Stepancminda i jego okolic. Tymczasem ci, którzy mieli okazję podziwiać tę górę z Lodowca Gergeri (Ordzweri) lub widzieli jej południowe stoki z dystansu doskonale wiedzą, że figura Kazbeku nie jest tak nienaganna na jaką wygląda właśnie ze Stepancmindy. Patrząc z południa zobaczysz dwa wierzchołki przydzielone płytką przełęczą.

Droga do stacji meteo przez Lodowiec Gergeti: 3 km

Kazbek form Gergeti Glaciera

Kazbek od południowego wschodu. Trekking po Lodowcu Gergeti w kierunku schroniska Bethlemi w dawnej stacji meteorologicznej.

 

Skąd najlepiej widać Kazbek? Odpowiedź nie jest prosta. Pewne jest to, że w

Południowe moreny Lodowca Gergeti: 4,2 km

trekking Kazbek

Wielki Kazbek i mali turyści w pobliżu czoła Lodowca Gergeti.

y

d

Przełęcz: 6,3 km

Kazbek view

Kazbek od wschodu widziany z przełęczy.

d

n

Początek ścieżki: 8,5 km

Kazbek photo

Kazbek o poranku, oglądany z początku szlaku na wypłaszczeniu pod klasztorem Gergeti

k

k

Stepancminda: 11,3 km

Kazbek adn Gergeti Cminda Sameba

Jego Wysokość Kazbek i klasztor Gergeti Cminda Sameba. Klasyczne ujęcie tej pary z miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi).tekst

 

Grzbiet Kurocweri (szczyt Angelozismta): 14,0 km

Kazbek sunset

Trudno odmówić mi sobie spojrzenia na Kazbek z grzbietu górującego ponad miasteczkiem Stepancminda.

 

Przełęcz Szino: 17,5 km

Kazbek - Mkinwarcweri

Kazbek z masywu Kurocweri, wznoszącego się nad miastem Stepancminda. Widziałem Kazbek z wielu miejsc, ale widok stąd bije na głowę wszystkie inne miejsca do podziwiana majestatu tej góry.

 

Dolina Esikomi: 20 km

Południowe oblicze Mkinwarcweri (Mkinvartsveri). Zachód słońca w dolinie Esikomi.

Południowe oblicze Mkinwarcweri (Mkinvartsveri). Zachód słońca w dolinie Esikomi.

dd

Zbliżenie na zniszczony krater Kazbeka. Widok o poranku z doliny Esikomi.

Zbliżenie na zniszczony krater Kazbeka. Widok o poranku z doliny Esikomi.

 

Wulkaniczna Wyżyna Keli: 26 km

Dwugłowy Kazbek z wulkanicznej Wyżyny Keli.

Dwugłowy Kazbek z wulkanicznej Wyżyny Keli.

Okolice wulkanu Keli: 25 km

Kazbek in Georgia

Trekking po wulkanicznej Wyżycie Keli. Sylwetka Kazbeka praktycznie nas nie opuszcza.

 

Podejście na szczyt Dedaena: 21 km

 

Przełęcz Miketi: 26 km

Southern slope of Kazbek

Southern slope of Kazbek

 

Góry Kartlijskie: 55 km

georgia trekking Pshavi

Kazbek widoczny jest z partii szczytowych Gór Kartlijskich.

 

Tbilisi: 119 km

Tbilisi i Kazbek

Zobaczyć Kazbek z Tbilisi? Możliwe! Jednak tylko w chłodnej porze roku.

j

kazbek i Tbilisi

Grudniowy wschód słońca nad Kazbekiem. W Tbilisi jeszcze półmrok.

k

Panorama of Tbilisi with Kazbek

Zbliżenie na Kazbek przez okno w hotelowym pokoju.

 

Okolice Udabno: 140 km

Kazbek Kaukaz

Odległe spojrzenie na Kazbek. Tym razem widziano go z okolic Dawitgaredża.

 

Grzbiet Dodo: 156 km

Kazbek na horyzoncie

Tak prezentuje się Kazbek w teleobiektywie, z Grzbietu Dodo, jedynie 2 km od granicy z Azerbejdżanem.

 

Didi Abuli: 157 km

Kazbek z Małego Kaukazu

Stoję na szczycie Didi Abuli i spoglądam na północ. Widzę stożek wulkanu Kizildagi (3099 m n.p.m.). Ponad nim i ponad chmurami wystaje szczyt Kazbeka. Nawet można dojrzeć z tej odległości, że składa się on z dwóch wierzchołków.

Patara Abuli: 164 km

Widoki na Kaukazie

Na horyzoncie, ponad wulkanami Samsarskimi widać Kazbek i Dżimarę.

 

– A ten mały dwugłowy pipek na horyzoncie to… Kazbek! Mniej więcej tymi słowami przedstawiłem koledze legendarnego Kazbeka stojąc o świcie, w październiku 2011 r., na szczycie wygasłego wulkanu Patara Abuli (2….. m n.p.m.). – Na pewno Kazbek? Przecież to kawał drogi stąd a my jesteśmy blisko Armenii – odpowiedział.

Takie scenki rozgrywają się nie tylko na szczytach Gór Samsarskich, w 8historycznym regionie Dżawachetia. Podobne dialogi można sobie wyobrazić nawet na granicy z Azerbejdżanem, na popularnej trasie turystycznej wokół monastyru Lawra w kompleksie Dawid Garedża. W tym drugim przypadku Kazbek jest doskonale widoczny m.in. z grzbietu, którym biegnie granica gruzińsko-azerska. Widać go tuż po wschodniej stronie Pasma Jalno.

Ze szczytu Patara Abuli do Kazbeku jest ….km, zaś z pogranicza azersko-gruzińskiego niespełna …. km. Jednak ten kto uważa, że to maksymalne odległości z których widoczny jest ów sławetny wulkan jest raczej w błędzie. Dziś podejrzewam, a sprawdzę w przyszłości, że da się go dostrzec również z wierzchołków Wyżyny Eruszeckiej czy szczytów Gór Dżawacheckich sterczących na granicy z Armenią.

Ekstrema ekstremami a tymczasem mało kto wie, że jegomość Kazbek bywa wyraźnie widziany również z Tbilisi. Z resztą nie tylko on. Widuje się go w towarzystwie takich gór jak Dżimara (4870 m), Szerchota (3695 m) czy Dedaena (3488 m). Najlepsze miejsca do podziwiania odległych kaukaskich kolosów ciągną się od twierdzy Narikala, przez grzbiet Sololaki po Park Mtacminda. Uwieczniłem je nawet na zdjęciach z pokoju hotelowego w tbiliskim Radissonie.

Po opisie widokowych możliwości czas na zimny prysznic. Otóż oglądanie Kazbeka z tak dalekich miejsc jest zarezerwowane jedynie dla turystów, którzy odwiedzają Gruzję poza sezonem letnim, a właściwie od października do połowy maja. Wtedy właśnie docierają do Gruzji masy czystego powietrza z północy, które wymiatają pyły wiszące w atmosferze. Niestety latem cyrkulacja sprawia, że powietrze nad Kaukazem Południowym jest mocno nieprzejrzyste. Czasami nawet góry odlegle o kilkanaście kilometrów są widoczne jedynie w zarysie. Zatem masz kolejny powód, by skorzystać z tanich biletów i po sezonie odwiedzić Gruzję.

 

 

Udostępnij:
Napisane przez Krzysztof Dąbrowski
Krzysztof Dąbrowski