Z czym kojarzy się Tobie nazwa “Bidara”? Założę się, że co najwyżej z trawertynami, przy których zatrzymują się turyści jadący Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy. A może należysz do elitarnego grona narciarzy i snowboardzistów, którzy jeździli poza trasami wokół Gudauri? W takim przypadku jest szansa, że zjeżdżałeś po stromych stokach masywu Bidara do asfaltowej wstęgi, którą w dolinie wije się Gruzińska Droga Wojenna. Jeśli chodzisz po górach to również powinieneś zainteresować się również masywem Bidara, który ciągnie się po wschodniej stronie Gruzińskiej Drogi Wojennej, na odcinku pomiędzy górnym Gudauri a wioską Almasiani.

Bidara in Georgia, Gudauri

Tak wygląda grań biegnąca od Bidary Północnej (to ten najwyższy szczyt na zdjęciu) do Bidary Południowej (za moimi – czyli fotografa – plecami). Góra ładna, łatwa w nawigacji i oferująca wspaniałe panoramy.

[quote style="default" cite="" url="" class=""]Takie szczyty jak Bidara określam jako 'efektywne-trekkingowo'. Jak to rozumieć? Ano wyróżnia je doskonała relacja włożonego trudu do uzyskanych wrażeń. Innymi słowy zdobycie tych gór nie wymaga wielkiego wysiłku czy umiejętności a i tak człowiek cieszy się nieprzeciętnymi widokami i atrakcyjnym terenem wokół. [/quote]
Bidara- masyw widziany z Dedaena

Masyw Bidara widziany z podejścia na szczyt Dedaena. Oznacza to, że patrzysz teraz na zachodnie stoki Bidary. To właśnie tędy zjeżdżają skitourowcy. Z głównego szczytu (nieco z lewej od środka grani) do szosy w dole jest 800 metrów w pionie, na odcinku niecałych 2 km. Całkiem stromo… Tymczasem na pierwszym planie od prawej: cień wulkanu Szerchota, cień piramidy szczytowej góry Dedaena.

Właśnie ten masyw zamyka od wschodu Przełęcz Krzyżową, zaś po zachodniej stronie przełęczy stoi góra Dedaena. Południowe stoki masywu tworzą spektakularne ściany, których piękno najlepiej podziwiać z najsłynniejszego punktu widokowego na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Mam na myśli  pomnik “przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej” a zarazem platformę widokową, która stoi po południowej stronie Przełęczy Krzyżowej.

Bidara Południowa w Gruzji

Wierzchołki Bidary Południowej (mierzącej “zaledwie” 3011 m n.p.m.) skąpane w ostatnich promieniach sierpniowego słońca. Zarówno widoki dookoła, jak i rzeźba terenu pod stopami wywołują zalew endorfin:-)

Dlaczego warto wybrać się na Bidarę?

Atuty masywu Bidara nie ograniczają się do rewelacyjnego dojazdu. O nie! Przede wszystkim z wierzchołków i grani Bidary roztaczają się znakomite panoramy! Zachwycają szczególnie widoki na pasma, między którymi wije się Gruzinka Droga Wojenna, na odcinku pomiędzy Przełęczą Krzyżową a Stepancminda. Nie będzie przesadą jeśli napiszę, że w każdym z czterech kierunków podziwiasz inny rodzaj górskiej scenerii. Jednak nie samymi widokami górołaz żyje. Przynajmniej taki jak ja. Liczy się również przyroda, spokój i stopień trudności. A zatem mam dobre wieści! W tych trzech aspektach Bidara pozytywnie zaskakuje:

  • w wyższych partiach masywu możesz spotkać dzikie kozice górskie.
  • mimo, że tysiące turystów przewalają się każdego dnia u stóp Bidary i mają ten masyw na wyciągnięcie ręki to nawet w pełni sezonu spotkanie turysty na Bidarze graniczy z cudem; prędzej spotkasz pasterza z setką owiec niż obcokrajowca z plecakiem.
  • wybierając się na najwyższy szczyt Bidara wcale nie musisz mieć świetnej kondycji i wielkiego doświadczenia trekkingowego; nie dość, że chcąc ją zdobyć startujesz z poziomu powyżej 2000 m to w dodatku teren jest łatwy orientacyjnie i pozbawiony technicznych trudności.
Bidara-summit

To zdjęcie zrobiłem kilka minut przed wejściem na najwyższy wierzchołek Masywu Bidara. Lubię tę asymetrię w partiach szczytowych! Po północnej stronie ostre podcięcie (blizna po lodowcu) a z drugiej dość łagodnie.

Takie szczyty jak Bidara określam jako “efektywne-trekkingowo”. Jak to rozumieć? Ano wyróżnia je doskonała relacja włożonego trudu do uzyskanych wrażeń. Innymi słowy zdobycie tych gór nie wymaga wielkiego wysiłku czy umiejętności a i tak człowiek cieszy się nieprzeciętnymi widokami i atrakcyjnym terenem wokół. Z wierzchołków Bidary widać wiele. Wśród szczytów podziwianych z tego masywu są m.in.: szczyt trekkingowy Dedaena, wulkan Chorisar Zachodni (West Khorisar) oraz król okolicy – Kazbek.

Dedaena z Bidary

Stoję na grani Bidary i patrzę sobie na zachód. Na horyzoncie widać piękny szczyt Dedaena (to ta piramidka w chmurach). Między nami, w dole, chyba najbardziej uczęszczana przełęcz w Wielkim Kaukazie – Przełęcz Krzyżowa.

No dobra, przekonałeś mnie! Jak ogarnąć trekking na szczyt Bidara?

Wejście na szczyt Bidara warto połączyć z pokonaniem krótszego lub dłuższego odcinka po grani masywu. Wielu pozytywnych wrażeń dostarcza zwłaszcza przejście z najwyższego wierzchołka Bidary granią do szczytów w południowej części masywu. Może to być zasadniczy cel kilkugodzinnej wycieczki z Gudauri, jak również element całodniowego trekkingu obejmującego eksplorację wierzchołków Kudebi i Sadzele lub trasy z Gudauri do Kobi.

Tak czy siak najwygodniej atakować Bidarę ze wschodu. Ja wchodziłem na wierzcholek po asymetrycznej grani ciągnącej się z Przełęczy Bidara, która oddziela osadowy masyw Bidara od wulkanicznego masywu Szadzele. Schodzić można zarówno w kierunku Gudauri, jak i ku Przełęczy Krzyżowej.

zachód-słońca-gruzja

Na południowych wierzchołkach Bidary miałem przyjemność podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca jakie widziałem w Gruzji.

Udostępnij:
Napisane przez Krzysztof Dąbrowski
Krzysztof Dąbrowski